Merak Ettikleriniz

Sıkça Sorulan Sorular

Neden KKTC, Neden Kıbrıs İlim Üniversitesi ?

Son derece huzurlu ve güvenli, karmaşadan uzak bir eğitim ortamı bulunmaktadır.
Yabancı öğrenci profili ile yabancı dilinizi geliştirebileceğiniz ve farklı kültürlerden arkadaşlar edinebileceğiniz doğal bir ortam vardır.
Üniversitemizde ilişkiler oldukça sıcak ve samimidir. Evinizden uzakta ancak her sıkıntınızda sizinle ilgilenen idari ve akademik kadromuz öğrencilerimize destek vermektedir.
Akademik kadrosu ve alt yapısı ile ciddi, kalitesi ile uluslararası standartlarda bir eğitim verilmektedir.
Verilen hizmete göre eğitim harçları oldukça uygundur.
Mezunlarına iş garantisi sunmaktadır.
Eğitim süresi boyunca kesintisiz ÖSYM bursları ve indirimleri bulunmaktadır.
Eğitim harçları Türk Lirası (TL) dır.
Farklı ve uygun konaklama seçenekleri sunmaktadır.
‘Önce Sen’ sloganımız ile öğrenci odaklı bir kurum kültürümüz bulunmaktadır.

KKTC’ ye gelirken pasaportla mı giriş yapmam gerekiyor ?

Öğrencilerin adaya gelirken pasaportları ile giriş yapmaları gerekmektedir. Öğrenci vizesi (muhaceret) için yapılması gereken süreci üniversitemiz size aktaracaktır.

Konaklama ve Ulaşım

Adaya ulaşım kolay mı?

Ulaşım pahalı mı ? Üniversitemizin akademik takvimi çok önceden duyurulmaktadır. Bu anlamda öğrencinin adaya giriş ve çıkış tarihleri genel olarak bilinmektedir. Uçak biletlerinin önceden alınması fiyatlarda ciddi bir fark yaratmaktadır. Ek olarak, Mersin ve Taşucu’ndan deniz seferleri de hizmet vermektedir.

Üniversiteye ulaşım kolay mı?

Adaya hava ve deniz yolu ile ulaşım mümkündür. Üniversitemizi yeni kazanan öğrenciler için bilgilendirme yapılması halinde karşılama yapılmaktadır.

Eğitim ve öğretim devam ederken üniversitemizin ücretsiz servisleri Girne merkezden ve Lefkoşa’ dan ana yerleşkeye hizmet vermektedirler.

Yurt imkanlarınız hakkında bilgi verir misiniz ?

. https://aday.csu.edu.tr/tc/yurtlar/ bölümünden konaklama yapabileceğiniz tüm yurtlar belirtilmiştir.

Yurt fiyatlarına neler dahil ?

KKTC de yapılan genel uygulamaya göre öğrenci yurtlarında öğrenciler harcadıkları kadar elektrik ve suyu ek olarak ödemektedirler. Yurt fiyatlarına yemek ücreti dahil değildir. Öğrencinin almış olduğu burs veya indirimler sadece eğitim harcını kapsamaktadır.

Burslar ve Ödemeler

ÖSYM bursları ile özel indirimler birbirine ekleniyor mu ?

Alınan burs veya indirimler birleştirilmez. Öğrencinin ÖSYM bursu veya indiriminden en yüksek oranda olanı alınır. Sporcu Bursları , akademik başarı ve Senato bursları ile burs oranları arttırılabilir.

Üniversite servisleri ücretli mi?

Servislerimiz ücretsizdir.

Hangi şartlarda burslar kesiliyor ?

Öğrencinin ÖSYM’ den almış olduğu bursları eğitimi boyunca disiplin cezası almadığı sürece kesintisizdir. Ön lisans programlarında 2 yıl, lisans bölümlerinde bursları 4 yıl boyunca geçerlidir. Öğrencinin bu süreyi aşması halinde alacağı ek dersler kredi bazında ücretlendirilerek hesabına aktarılır.

Burslar İngilizce Hazırlık Okuluna da yansıyor mu ?

 Öğrencilerimizin hak kazanmış oldukları her türlü burs ve indirimleri İngilizce Hazırlık Okulumuzda geçerlidir.

Çift Anadal / Yandal

Çift Anadal (ÇAP) Nedir?

Lisans programlarını başarı ile yürüten öğrencilerin ilgi duydukları ikinci bir lisans programında eş zamanlı olarak ders alarak diploma almalarını sağlayan programdır.

Çift Anadal Programına Ne Zaman Başvurabilirsiniz?

Öğrenci ikinci anadal diploma programına, 4 yıllık anadal lisans diploma programında en erken 3. yarıyılın başında, en geç 5. yarıyılın başında gerekli koşulları sağladığı takdirde başvuru yapabilmektedir.

Çift Anadala başvuracak olan öğrencinin başvurduğu yarıyıla kadar ana dalında aldığı tüm dersleri başarıyla tamamlamış olması ve öğrencinin başvuru sırasında anadal diploma programındaki genel not ortalamasının dörtlü sistemde en az 3.00 olması ve anadal diploma programının ilgili sınıfında başarı sıralaması açısından en üst % 20 içinde yer alması gerekmektedir. (Anadal diploma programının ilgili sınıfında başarı sıralaması itibarı ile en üst %20’sinde yer almayan ancak genel not ortalaması 3.00 ve daha yukarı olan öğrencilerden çift anadal yapılacak programın ilgili yıldaki taban puanından az olmamak üzere aynı türden puana sahip olanlar da çift anadal programına başvurabilirler.

Yandal Programı Nedir?

Lisans programlarını başarı ile yürüten öğrencilerin ilgi duydukları ikinci bir lisans programında eş zamanlı ders alarak sertifika almalarını sağlayan programdır.

Yandal Programına Ne Zaman Başvurabilirsiniz?

Öğrenci yandal programına, 4 yıllık anadal lisans diploma programında en erken 3. yarıyılın başında, en geç  6. yarıyılın başında gerekli koşulları sağladığı takdirde başvuru yapabilmektedir.

Yandala başvuracak olan öğrencinin başvurduğu döneme kadar lisans programında aldığı tüm dersleri başarıyla tamamlamış olması ve öğrencinin başvuru sırasında anadal programındaki genel not ortalamasının en az 2,50 olması gerekmektedir.

Çift Anadal/Yandal Programı Başvuru, Kabul ve Devam Koşulları Nelerdir?

Çift Anadal / Yandal işlemleri “Yükseköğretim Kurumlarında Önlisans ve Lisans Düzeyindeki Programlar Arasında Geçiş, Çift Anadal, Yan Dal ile Kurumlar Arası Kredi Transferi Yapılması Esaslarına İlişkin Yönetmelik” ve “Kıbrıs İlim Üniversitesi Çift Anadal Programı ve Yandal Programı Yönergesi” hükümleri çerçevesinde yürütülür.

Çap/Yandal Yönetmelik ve Yönergeleri

– Yükseköğretim Kurumlarında Önlisans ve Lisans Düzeyindeki Programlar Arasında Geçiş, Çift Anadal, Yan Dal ile Kurumlar Arası Kredi Transferi Yapılması Esaslarına İlişkin Yönetmelik:

https://www.mevzuat.gov.tr/mevzuat?MevzuatNo=13948&MevzuatTur=7&MevzuatTertip=5