Kıbrıs’ta Yaşam

Coğrafi konumu, doğal güzellikleri, havası, denizi, eşsiz tarihi zenginlikleri ve bereketli toprakları ile dünyanın en güvenli ülkelerinden biri olan, Akdeniz’in incisi Kıbrıs; sakin ve huzurlu atmosferi, iklimi, kolay ulaşımı, uluslararası çok kültürlülüğü, yıl boyunca çeşitli aktiviteleri ve festivalleri ile öğrencilere kaliteli eğitimlerin yanı sıra kendilerini sosyal yönden de geliştirebilecekleri güvenli bir ortam sağlamaktadır.

Bir kampüs-ada olma yolunda hızla ilerleyen Kuzey Kıbrıs kültürel yapısı, iklim koşulları, huzurlu ve güvenli yaşamıyla yükseköğrenim için en çok tercih edilen ülkeler arasındadır. Kuzey Kıbrıs, 100’ün üzerinde farklı ülkeden gelen uluslararası öğrenciye ev sahipliği yapmaktadır. Yılın en az 300 günü güneşli ve açık hava koşulları, dost canlısı ve sıcak kanlı insanları adadaki hayata uyum sağlamayı hızlı ve kolay hale getirmektedir. Öğrenim isteğine ilham veren, güvenli ve misafirperver bir ortamda kaliteli bir öğrenim görmek isteyen öğrencilerin Kuzey Kıbrıs’a talebi her geçen gün artmaktadır.Medeniyetlerin başkenti Kıbrıs’ta Lüzinyanlardan, Venediklilere, Osmanlıdan İngilizlere kadar tüm medeniyetlerin izlerine, birçok kale, tiyatro, saray, villa gibi arkeolojik kalıntılara rastlamak mümkündür.

Kuzey Kıbrıs’ın en popüler turistik yeri Girne’de görülebilecek yerler arasında Beylerbeyi (Bellapais) Manastırı, Girne Turizm Limanı, Girne Kalesi, Batık Gemi Müzesi, Çıkartma Plajındaki Barış ve Özgür-lük Anıtı, Karaoğlanoğlu Şehitliği, Barış ve Özgürlük Müzesi, Deniz Şehitleri Anıtı, Mavi Köşk, St. Hilarion Kalesi ve kalenin batısında Barış Harekâtı sırasında yalçın araziyi aşıp yara alarak uçurum kenarında takılı kalan Türk tankı, Boğaz Şehitliği, Güzel Sanatlar Müzesi, bir Osmanlı Camisi olan Ağa Cafer Paşa Camisi, Hz. Ömer Türbesi, ve Osmanlı Türbeleri, Buffavento Kalesi, Halk Sanatları Müzesi, İkon Müzesi, Vrysi Antik kenti ve Lambusa ören yerleri bulunmaktadır.